VELHARTICE A OKOLÍ : ŠUMAVA

Dobrovolný svazek obcí Ostružná

Hasiči Velhartice

Naplánujte si výlet

V mapách klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte Přidat do trasy. Pak udělejte totéž u cíle a zvolte, zda pěšky, na kole či autem.

Nepřehlédněte

POZOR - skončila platnost nouzového stavu vyhlášeného vládou ČR, ale vstoupil v platnost tzv. "pandemický zákon". Prosíme, důsledně dodržujte aktuálně platná nařízení a pokyny. Děkujeme

Velhartice a okolí

objevujte s námi krásy Velharticka

Velhartice leží v předhůří Šumavy nad říčkou Ostružnou v průměrné nadmořské výšce 622 m. Obec najdeme osmnáct kilometrů jihovýchodně od Klatov a jedenáct kilometrů západně od Sušíce.

Většinu návštěvníků uchvátí malebný pohled na scenérii někdejšího městečka s hradem na návrší uprostřed zalesněných vrchů.

Velhartice mají co nabídnout v každém ročním období. Vedle krásné přírody a hlubokých lesů je zde možnost koupání v rekreačním rybníku Bušek, sportování na víceúčelovém hřišti, možnost využití cyklotras a v zimě lyžařského vleku.

Dominantou městečka je hrad Velhartice postavený v letech 1290 - 1310. Z pánů z Velhartic se do historie zapsali zejména Bušek a jeho stejnojmenný syn, oba komorníci krále a císaře Karla IV.

Městečko se může pochlubit městskou památkovou zónou, ve které najdeme zajímavé ukázky městských i vesnických domů.

Na náměstí s kašnou stojí gotický kostel Narození Panny Marie a za obcí hřbitovní kostel sv. Máří Magdalény. Právě zde se odehrál děj pověsti, kterou literárně ztvárnil ve své baladě Svatební košile ze sbírky Kytice Karel Jaromír Erben.

Malebnost zdejší krajiny okouzlila i Jana Wericha, který si u Ostružné nechal postavit v roce 1938 chatu. Byl vášnivým rybářem a blízkost řeky pro něj byla důležitá. V obci působí známý šumavský řezbář Karel Tittl.

Připravuje: Informační server ŠumavaNet.CZ ve spolupráci s Obecním úřadem Velhartice
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ