Erben, Karel Jaromír

Erben, Karel Jaromír
7.11.1811 - 21.11.1870

Karel Jaromír Erben byl český historik, právník, archivář, spisovatel, básník, překladatel a sběratel českých lidových písní a pohádek; představitel literárního romantismu. Patřil mezi významné osobnosti českého národního obrození.

Jeho nejvýznamnějším dílem je sbírka Kytice z pověstí národních (1853), (zkráceně jen Kytice). Jádrem této sbírky je dvanáct balad, jimž předchází úvodní báseň Kytice. Jednou z těchto balad je balada Svatební košile, která má vazbu na Velhartice.
Spisovatel a sběratel lidových písní a pohádek za inspirací jezdil také do Velhartic. Báseň Svatební košile ze sbírky Kytice je inspirována událostí, která se kdysi dávno odehrála ve Velharticích na místním hřbitově. Podle této legendy zhrzený mladík vyvolal na dívku, která ho odmítla, ducha zemřelého vojáka. Dívka z toho těžce onemocněla. Od té doby se na stěně hřbitovního kostela začala objevovat tvář ženy. Tuto "tvář" může návštěvník při troše fantazie na kostelní zdi vypozorovat dodnes.

Zdejší krajina velhartického údolí je překrásný kout naší země a návštěvníci zde mohou poznat místo, kde vznikalo jedno z klasických děl české literatury.

Citát z básně Svatební košile:


Již jedenáctá odbila,
a lampa ještě svítila,
a lampa ještě hořela,
co nad klekadlem visela.

Pohnul se obraz na stěně —
i vzkřikla panna zděšeně;
lampa, co temně hořela,
prskla a zhasla docela.
Možná, žeť větru tažení,
možná i — zlé že znamení!

 

 

Text : Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech, www.muzeum.klatovynet.cz